Image 1 Image 2 Еко-кошница, моля!      Bulgarian flag
Sloven flag

Проект „Еко-кошница, моля!“ се изпълнява с финансовата подкрепа на Програма за развитие на селските райони 2014 – 2020 г., подмярка 19.3 “Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие”  Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони: „Европа инвестира в селските райони“ Административен договор № РД 50-54/17.03.2023 г. Обща стойност на проекта 464 696,40 лева, от които 418 226,76 лева европейско финансиране и 46469,64 лева национално финансиране.
Първа транснационална мисия на МИГ „Тунджа –Сливен -Долината на Тунджа“  за участие в партньорски срещи за трансфер на знания и обмен на добри и иновативни практики  в Словения

В периода  от 05 до 09  октомври  2023 година  се   осъществи работно посешение на 12 представители на МИГ „Тунджа-Сливен – Долината на Тунджа“  - членове на екипа, общото събрание и управителния съвет на МИГ, земеделски производители и преработватели  в Словения – на териториите на  партиращите словенски местни инициативни групи: -   МИГ „Горна Савиня и долината Шалек“, МИГ „От Похорие до Бохор“, МИГ „Обстолие в Козянско“, МИГ „Разноликост подежеля“, МИГ „Сподние Савинские долине“. Целта на посещението бе участие в партньорски срещи за трансфер на  знания и обмен  на добри и иновативни практики с партниращите по проекта  МИГ от  Словения. Програмата включваше: реща с партньори  за презентиране на словенски и български дейности, извършени до момента по проекта;   посещени на Еко ферма Očko; посещение  на Laško house , представяне и дегустация на местни традиционни продукти,  отбелязване на началото на Гроздобера и посещение на панаира в Laško,  Посещение Център The Noordung във Vitanje  и представяне на изложбата в музея, посещение на Фестивал на ябълката в Podsreda, където със своя продукция участва и Пчеларска ферма „Аврамови“ и винарса изба „Балар“. По време на фестивала бяха представени био производители, производители на традиционни продукти и храни, местни занаяти и изкуства от Словения. Местното културно-историческо наследство и валоризацията му  бяха представени при посещението на  замъка Podsreda. По време на посещението бяха представени и други добри и иновативи практики от територииеа на словенските партньори:  Еко ферма Pšaker в Braslovče,  допълнителни дейности в еко ферма Koklej – лиофилизация, допълнителни дейности в еко туристическа ферма Ramšak,  Еко ферма Potočnik Popras Посетев бе  обекта „Изкуствени езера във Velenje“, имащ важна туристическа, културна и развлекателна роля за местните общости от територията на МИГ и гостите на района.

По време на партньорските срещи  бяха представени изпълнените към момента  дейности по проект „Еко-кошница, моля!  от словенска и българска страна. Бяха обсъдени предстоящите дейности и конкретни събития през 2024 година.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *