Image 1 Image 2 Еко-кошница, моля!      Bulgarian flag
Sloven flag

Проект „Еко-кошница, моля!“ се изпълнява с финансовата подкрепа на Програма за развитие на селските райони 2014 – 2020 г., подмярка 19.3 “Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие”  Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони: „Европа инвестира в селските райони“ Административен договор № РД 50-54/17.03.2023 г. Обща стойност на проекта 464 696,40 лева, от които 418 226,76 лева европейско финансиране и 46469,64 лева национално финансиране.
ИЗГРАДЕН Е АГРОБИОЦЕНТЪР В ГРАД БАЛЧИК ПО ПРОЕКТА „ЕКО-КОШНИЦА, МОЛЯ!“ ЗА ТРАНСНАЦИОНАЛНО СЪТРУДНИЧЕСТВО   НА МИГ ТУНДЖА, МИГ ЕЛХОВО-БОЛЯРОВО И МИГ БАЛЧИК-ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО

На 17. 03. 2023г. бе подписан административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за изпълнението на проект „Еко-кошница, моля!“ по подмярка 19.3 “Подготовка и изпълнение на  дейности за сътрудничество  на местни инициативни. групи“. Проектът e за съвместни действия за транснационално сътрудничество  и  ще се реализира  в партньорство от три български  и  пет словенски местни инициативни групи.  Партньори от българска страна са МИГ Тунджа (водеша организация),  МИГ Елхово-Болярово и МИГ Балчик-Генерал Тошево. Словенски партньори са  МИГ Горна Савиня и долината Шалек, МИГ От Похорие до Бохор, МИГ Обстолие в Козянско, МИГ Разноликост подежеля, МИГ Сподние Савинские долине.

Проектът е насочен към приобщаването на производители и преработватели, които отглеждат, преработват и използват здравословни, местни и органични храни, както и други заинтерисовани страни, към целите на стратегията на ЕС "от фермата до трапезата", подкрепяща развитието на справедлива, здравословна и екологично чиста хранителна верига. В рамките на проекта  се реализират  съвместни инициативи за подкрепа и промотиране на местни, вкл. биопродукти.

Дейностите по проекта са със строго определено целево въздействие за разгръщането на потенциала за производство и промотиране на местни и био продукти.  Стъпвайки на тази основа партниращите МИГ създават нов за териториите съвместен продукт: Съвместно издание - Каталог "Еко, кошница, моля!“ и създаден на неговата основа Интернет базиран виртуален Агробиоцентър на български, английски и словенски (с QR code). В Балчик започва да функционира и реален такъв- постоянна експозиция на местни продукти от териториите на партниращите МИГ. На територията на МИГ Балчик-Генерал Тошево е създаден реално функциониращ Агробизнесцентър, който ще допълни функционално виртуалния такъв.

В Агробизнесцентъра, освен осъществяването на информационни, консултантски и обучителни услуги, ще се експонират и промотират местни и биопродукти от териториите на партниращите МИГ от Словения и България, формиращи партньорската "Еко-кошница". На разположение в Агробиоцентъра ще бъде и съвместния продукт по проекта. Мястото е подбрано с оценка на маркетинговата експозиция на територията на МИГ Балчик-Генерал Тошево с оглед на нейното географско положение и големия брой посетители/туристи.

В центъра доброволци ще консултират местните производители, С разработването и разпространението на съвместния продукт се предоставя възможност за нова за районите на действие на партниращите МИГ форма на използване на териториалните ресурси за подкрепа на производството и промотирането на местни, вкл. био продукти. Ще бъде осигурена и разпространена информация за добри европейски практики в сферата на производството, дистрибуцията и маркетинга на местни и био продукти.

Продължителността на проекта е 24 месеца като се предвижда организирането на фестивали на местните и био продукти, обучения на местните производители и още една транснационална среща и две вътрешно-териториални. На срещите и фестивалите ще ни гостуват и екипи от Словения. За реализацията на  проекта за съвместни действия  е одобрено финансиране от българския управляващ орган  за дейностите, изпълнявани от българските  МИГ в размер на 464 696,40 лева , а  за дейностите на словенските МИГ одобреното  от словенския управляващ орган  финансиране е 492 198 евро.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *