Image 1 Image 2 Еко-кошница, моля!      Bulgarian flag
Sloven flag

Проект „Еко-кошница, моля!“ се изпълнява с финансовата подкрепа на Програма за развитие на селските райони 2014 – 2020 г., подмярка 19.3 “Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие”  Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони: „Европа инвестира в селските райони“ Административен договор № РД 50-54/17.03.2023 г. Обща стойност на проекта 464 696,40 лева, от които 418 226,76 лева европейско финансиране и 46469,64 лева национално финансиране.
Първа транснационална мисия за участие в партньорски срещи за трансфер на знания и обмен на добри и иновативни практики до партниращи МИГ в Словения, от 16.06.2024 г. до 20. 06. 2024 г. за делегация от МИГ – Елхово – Болярово.

Сдружение „Местна инициативна група – Елхово – Болярово“ организира Транснационална мисия за участие в партньорски срещи за трансфер на знания и обмен на добри и иновативни практики до партниращи МИГ в Словения за делегация от МИГ – Елхово – Болярово в периода от 16.06.2024 г. до 20.06.2024 г. във връзка с проект „Еко-кошница, моля!“ по  административен договор № РД 50-54/17.03.2023 г., в който е партньор.

Делегацията за участие в  първата транснационална мисия в Словения включваше 12 души от територията на  МИГ – Елхово – Болярово - членове на екипа, на УС и на ОС, местни производители и преводач и в продължение на няколко дни посети териториите на партньорите – МИГ от Словения.

На 17 юни 2024 г., понеделник, групата от МИГ – Елхово – Болярово участва в различни срещи и посещения, по време на които участниците имаха възможност да се запознаят с домакините, да обменят знаниия и опит и информация за иновативни практики и подходи.

Първата среща за деня беше с партньорите Община Луче и МИГ Сгорнье Савиньске и Шалешке долине (LAG of Upper Savinja and Šalek Valley.  В срещата взеха участие представители на партньорските местни инициативни групи от Словения и делегациите от МИГ от България. Беше направена подробна презентация на проекта, работата на словенските МИГ – партньори, и  постигнатото до момента.

Музикален поздрав отправиха деца от детска градина в община Луче.

Участниците имаха възможност да се насладят на културна програма, както и да дегустират  автентична словенска храна по време на обяд. Беше представен местния пазар в община Луче, който е изграден по проект и включва закрити дървени къщички, където местните производители имат възможността да предлагат своята продукция. Освен на пазара, те могат да продават своите стоки и продукти във вендинг машини за фермерски продукти. Вендинг машините са много практични и удобни, защото производителите винаги имат място, в което да предложат своята продукция, а местната общност винаги има достъп до пресни местни продукти, дори и в дните, когато магазините и пазара не работят.

След това групата от МИГ – Елхово – Болярово посети град Щоре – на територията на МИГ Разноликост подежелия (LAG The Diversity of the Countryside). Бяха представени проекти по ЛИДЕР в община Щоре – изграден спортен комплекс и библиотека.

В сградата на община Щоре беше организирана среща между от представители на общината и представители на партньорската МИГ – МИГ Разноликост подежелия (LAG The Diversity of the Countryside), на която представители на МИГа и на общината представиха територията, дейността на МИГа, изпълнените дейности по проект „Еко-кошница, моля!“, както и други интересни идеи и инициативи. Представителите на двете делегации от България също представиха своите МИГ и добри практики.

Делегацията от МИГ – Елхово – Болярово, заедно с партньорите от Словения и от МИГ „Тунджа-Сливен-долината на Тунджа“, направиха посещение на културен център в Щоре и дегустация на местни вина. Производители на месни вина от Щоре са обединени в сдружение, което им дава възможност за съвместно бутилиране и маркетинг на произведеното вино, а в специално изградено за тази цел помещение в културния център на Щоре се организират дегустации.

На 18 юни 2024 г., вторник, групата от МИГ – Елхово – Болярово посети още няколко от общините, част от териториите на партниращите Словенски МИГ.

Посрещане в „Скупн плац“ (социално публично пространство), община Брасловче. Групата беше посрещнатаот кмета и директора на общинска администрация на Брасловче в „Скупн плац“ (соцално публично пространство) – място, бивши селскостопански постройки извън населеното място, което след преустройство се използва за социални и публични събития/сбирки на местната общност. Изграждането на това пространството е проект, с който Община Брасловче, в партньорство с Института за образование, култура, спорт и туризъм и Културното общество за танци и анимация Mavrica, успешно кандидатства към Местната инициативна група - МИГ Споднье Савиньске долине (LAG Lower Savinja Valley). Община Брасловче използва мястото за „празнична зона“,  в която се провеждат събития и празници, важни за местната общност, като например, традиционния Ден на хмела.  Пространство е оборудвано със безплатен wi-fi сигнал за добро общуване и творчество, подходящи мебели и оборудване, санитарен възел и поддръжка на тревните площи с многофункционална косачка. По време на събития там се събират хиляди хора от местната общност.

Представен беше проект “Skupn plac” и други проекти на МИГ Споднье Савиньске долине за запазване на културно и природно наследство. Участниците дегустираха типични местни сладкиши, приготвени от „Дружеството на Жените от Село“.

Посещение и обиколка на Органична ферма Пшакер и дегустация на местни продукти

Делегацията посети Органична ферма Пшакер, намираща се под Добровелското плато в непосредствена близост до езерото Брасловче. В фермата се отглеждат ябълки по биологичен начин. Преобладават сортовете, които са естествено устойчиви - Топаз, Опал, Аметист и Сириус. Готовата продукция се продава главно на местния пазар и местните училища. Част от ябълките се използват за направата на студено пресован сок, оцет, сайдер и ракия. Собствениците се стремят да направят живота във фермата възможно най-разнообразен и в хармония със заобикалящата ги природа. Отглеждат стадо овце, а до овощната градина има малко езерце, което представлява отлична екосистема за насекоми и блатни растения, а на брега му са поставени и пчелни кошери.  Фермата е семейна собственост, в която работят и вадят прехраната си няколко поколения. В нея са работели и техните предци. В процеса на дискусията се уточни, че училищата в Словения са задължени минимум 12 % от храната на учениците да е органична, и минимум 50 % да е от местни производители.  Фермата е получила подкрепа за инвестиции чрез МИГ по ПРСР.

Посещение и разходка около езеро Брасловче

Групата псети езеро Брасловче, което се намира на около 1 км северозападно от село Брасловче. Изкуствено създаден водоем на река Требник за туристически дейности, социални събития и риболов. Около езерото води добре поддържана, дълга 1,5 км горска еко пътека, която е подходяща за хора от всички възрасти.

Беше представен МИГ Споднье Савиньске долине (LAG Lower Savinja Valley) и проект „Изживей природата на езеро Брасловче“ и други проекти по устойчиво туристическо развитие и насърчаване на устойчиви практики в земеделието. Участниците посетиха ресторант „Брунарика Джезеро“ („Дървената къща на езерото“), намиращ се на брега на езерото.

Обиколка на град Жалец и посещение на “Бирен Фонтан“

Домакините организираха обиколка на град Жалец с местен туристически гид. Градът е административен център на община Жалец, намираща се в долината на река Савиня – част от МИГ Споднье Савиньске долине (LAG Lower Savinja Valley). Основният поминък на населението е отглеждането на хмел. Населението на град Жалец е над 4 900 души. В града има музей на бирата с постоянна изложба, разказваща за зараждането на пивоварството в района.

Участниците посетиха единствения в света „Бирен Фонтан“. Фонтанът представлява съоръжение от седем  цилиндрични форми, които излизат от земята и от тях може да се сипва бира. Срещу няколко евро, може да се дегустира от кехлибарената течност в специална халба. Чашата е последна дума на технологията – снабдена е с микрочип, отчитащ броя бири.       Идея за изграждането на инсталацията е на президента на Туристическата асоциация в Жалец.  Биреният фонтан е напълно автоматизиран, със сложна технология и строги санитарни правила. Годишно предлага 27 вида пиво за дегустация, които се редуват през отделните месеци. Бирата се произвежда от хмел, отглеждан в полята около градчето. За това и растението хмел се е превърнало в негов символ. Фонтанът, наричан от местните „Зеленото злато”, е нов вид туризъм осигуряващ около 100 хиляди посетители на година, а градът оживява. За година се продават  около 30 хиляди литра бира.

На 19 юни 2024 г. посещенията за обмен на опит и трансфер на знания на територията на партньорите от Словения продължиха.

Посрещане в и представяне на община Шентюр, къщата музей Ипавец и пазар с местни производители – на територията на МИГ от Похорие до Бохор ( LAG From Pohorje to Bohor).

В община Шентюр групата беше посрещната от заместник-кмета на общината в двора на къщата-музей „Ипавец“, в стария център на града. Участниците от България се насладиха на на танцова програма, изпълнена от сдружение на хора с увреждания, както и на пазар на местните производители и жени в неравностойно положение от местната общност.

Групата разгледа къщата музей „Ипавец“, който е важен паметник на културата, посветен на три важни словенски исторически личности. Музеят представлява семейната къща на фамилията Ипавец, построена през 1760 г.  Двете мемориални стаи съдържат експонати, предлагащи представа за живота и работата на Бенямин, Густав и Йосип Ипавец. Златният салон с пиано, най-специалната стая в дома на братя Ипавец, е мястото, където Густав Ипавец посреща видни гости, включително изтъкнати личности като композиторите Йоханес Брамс и Вилхелм Киенцл младши. Салонът все още е място за концерти с музика на живо. Със своето дълбоко въздействие както върху словенската медицинска практика, така и върху музикалния живот, забележителното семейство Ипавец оставя трайно историческо наследство, както в контекста на техния град Шентюр, така и в Словения като цяло. 

Представяне на планинска хижа Резевна и проект за нейното въсзстановяване на територията на МИГ от Похорие до Бохор (LAG From Pohorje to Bohor). Изкачване на кула и посещение на събитие за изобразително изкуство – Ex templore.

Делегацията посети планинска хижа Резевна, възстановена по проект на общината с цел да предложи на посетителите по-добри условия за приятен престой. Приемат се групи от деца и младежи и по този начин се организират лагери сред природата. Наблизо има наблюдателна кула, от която се разкрива панорамна гледка на околността.

По време на посещението се провеждаше събитие, свързано с изобразително изкуство - Ex templore. Участниците опитаха традиционни местни ястия, като традиционната зелева супа с наденица и пръжки.

Представяне на добри практики в екологична туристическа ферма Уршка.

Групата посети еко-туристическа ферма Уршка, където домакините в екологичната ферма ни представиха примери и добри практики.

Туристическата ферма се намира сред идилична природа. Направена така че посетителите да усетят домашния уют, да опитат домашно приготвена храна, с продукти от тяхното поле и билкова градина. Могат да се докоснат до селския живот, чрез възможността да спят в плевнята за сено, да събират от кокошарника прясно снесени яйца, да участват в печене на хляб. Съгласно изискванията на словенското законодателство, една ферма, за да е туристическа, трябва минимум 50 % от храната, която се предлага на гостите, да е собствено производство, и 25 % - от съседни ферми. А за да е екологична – има допълнителни изисквания по отношение на енерго- и водо- консумацията (например, максимално допустимо налягане на вода, няма климатици и др.). Спазването на изискванията се контролира ежегодно. Фермата е семейна и в нея работят и се изхранват три поколения.

На 20 юни 2024 г. беше проведена заключителна среща с представители на партньорите от Словения.

Транснационалната мисия за делегацията от МИГ – Елхово - Болярово беше организирана от изпълнителя по Договор № 19.3 – 2023-08 от 06.12.2023 г. „ВИСТАЛИСЕООД в изпълнение на проект „Еко-кошница, моля!“, Административен договор № РД 50-54/17.03.2023 г., по процедура № BG06RDNP001-19.607 за подбор на проекти за вътрешнотериториално и транснационално сътрудничество по подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“  от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от ПРСР 2014-2020 г.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *