Image 1 Image 2 Еко-кошница, моля!      Bulgarian flag
Sloven flag

Проект „Еко-кошница, моля!“ се изпълнява с финансовата подкрепа на Програма за развитие на селските райони 2014 – 2020 г., подмярка 19.3 “Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие”  Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони: „Европа инвестира в селските райони“ Административен договор № РД 50-54/17.03.2023 г. Обща стойност на проекта 464 696,40 лева, от които 418 226,76 лева европейско финансиране и 46469,64 лева национално финансиране.
Двудневен празник „Еко-кошница, моля!“ събра в Елхово производители, преработватели и любители на чистите местни храни. Детски кулинарни ателиета, концерти, песни и танци веселиха жителите и гостите на Елхово на 6 и 7 септември 2024 г.

Двудневният празник "Еко-кошница, моля!" представи в град Елхово производители и преработватели от региона, които отглеждат, преработват и използват здравословни местни и органични храни. Събитието е част от проекта „Еко-кошница, моля!“, по който МИГ – Елхово – Болярово е партньор.

На 6 и 7 септември градът беше домакин на кулинарни демонстрации с произведени в региона продукти, детски ателиета, концерт на народната певица и бесарабска българка Лилия Семкова, песни и танци на детски фолклорни ансамбли.
Откриването на празника беше в 11.00 часа на 6 септември, а веднага след това бяха  представени участниците в изложението.

От 11.30 до 12.30 часа на 6 септември беше концертът на фолклорната певица Лилия Семкова. Ангелогласната певица изпълни едни от най-красивите си собствени песни, както и някои от вечните песни на България като "Излел е Дельо хайдутин".

В изложението участваха производители и фермери както от територията на МИГ – Елхово – Болярово, така и от МИГ – Тунджа – Сливен – Долината на Тунджа. Част от производителите са потомствени земеделци, но има и млади семейства, които след дълги години гурбет в чужбина са решили да се посветят на фермерството и производството на чисти, натурални храни:

  • Мандра Ситос от боляровското село Ситово, ЕТ „Димо Димов“ произвежда различни разфасовки краве сирене и кашкавал, включително и ръчния кашкавал „гьобек“.
  • „Елхово мес“ ЕООД  произвежда Странджанско дядо от говеждо и свинско месо, луканка „Елхово“ и бабек (едросмляно месо с червен пипер).
  • Земеделски производител Яни Испиров – биологично отглеждане на шипки на територията на двете общини.
  • Мандра „Арачиеви“ ООД с.  Кирилово, общ. Елхово произвежда кашкавал, масло и суроватъчна извара
  • Земеделският производител Тодор Пенев Господинов село Пчела, Община Елхово -  мандра за производство на бяло саламурено сирене – овче, краве, биволско, козе, от собствено мляко - висококачествено и натурално, без изкуствени добавки.
  • Земеделски производител Георги Георгиев, пчелар, град Елхово - произвежда различни видове пчелен мед - Мед от драка манов мед, акациев мед, мед букет, както и  пчелен прашец, клеева тинктура, прополисов мехлем, свещи от пчелен восък и други пчелни продукти.
  • „СИС” ЕООД, с.Гранитово, община Елхово - притежава и управлява свинекомплекс, в който се отглеждат прасета за угояване и свине майки от породите Топикс и Дунавска бяла свиня, които са с висока продуктивност.
  • Земеделски производители Петрови от с. Гълъбинци, община Тунджа:  Фермерското семейство Десислава и Петър Петрови  произвеждат домати, краставици,  чушки,  чорбаджийски чушки, магданоз, картофи, моркови, тиквички и патладжани.
  • Зеленчукова ферма за регенеративно земеделие и екологично чиста храна Nordig farm на Ива и Георги Събеви от тунджанското село Ханово отглеждат сезонни зеленчуци по технология, щадяща почвата - без оран, копане, обработки, фрезоване, без пестициди и химични торове.
  • Пчелна ферма „Траке“  - пчелин с 220 кошера в село Добрич, община Елхово - различни видове пчелен мед, мед със ядки, цветен прашец, прополисови тинктури и ръчно изработени свещи от чист пчелен восък.
  • Земеделски производител Габриела Гечева, с.Гранитово, община Елхово - малко земеделско стопанство от 22 882 кв. м, произвежда разнообразни сортове сливи - Чачанка, Стенлей и зелена Ринглота, ябълки - Златна и Червена превъзходна, и круши - Санта Мария, Попска и Късна зимна.
  • Стоян Молдованов е ветеринарен лекар, който от 50 години се занимава с пчеларство и в момента има 50 кошера в землището на град Елхово. Произвежда мед "Букет", мед с прашец, който пчелите са събирали от кориандър и драка, както и манов мед.
  • Зеленчуковата ферма на Минка и Георги Тодорови е семеен бизнес, като стопанството е в землището на село Маломирово и произвежда картофи, домати, краставици, зеле и салати.

Всеки от участващите в празника производители беше представен от Ути Бъчваров, който похвали качествените местни продукти.

По обяд се проведоха кулинарни демонстрации, като тон даде Ути Бъчваров:

  • Шеф Петър Петров от с. Гълъбинци готви традиционна селска кавърма с прясно свинско, произведено от „СИС“ ЕООД, и местни зеленчуци;
  • Шеф Георги Събев от с. Ханово приготви блини с местни сирена и амюз буш – един по-модерен прочит на локалните продукти.

В ранния следобед на първия ден имаше имаше викторина с въпроси за традиционните местни производства и храни, и всеки отговорил получи местен продукт.

На втория ден от празника „Еко-кошница, моля!“ - 7 септември, програмата започна в 10 часа с концерта на вокална група "Елховски славеи".

В 11 часа започнаха ателиета за деца – кулинарни и за приложни изкуства - за забавление и нови знания на децата.

  • В ателие за българска народна шевица майсторката везбарка Станка Николова учи децата да шият традиционни за Елховския край бродерии - ръчна бродерия с битови български мотиви.
  • Радост Кукова е майсторката, която показа на децата как да изработят ръчно изплетени цветя от пъстри прежди.
  • Иванка Койчева е майстор на съвременни картички и показа своето майсторство по време на празника, като учи децата да изработват картички, декорирани с ръчно изрязани елементи от хартия, с панделки, перли и кристални камъни.
  • Имаше и 2 кулинарни ателиета за деца – за правене на питка с майсторската помощ на Илияна Драгнева от с. Изгрев, и за приготвяне на топченца от букет от местни сирена - вкусно, здравословно и много забавно.

Десетки деца се включиха в нашите ателиета по българска народна шевица, плетени цветя от прежда, картички, както и в кулинарната работилница месене на питка и за изработка на топченца от сирене. Така нашият Двудневен празник "Екокошница, моля! - Елхово се превърна и в празник за децата!

Точно в 12.00 ч. се разигра томбола "Еко кошница, моля!" сред участниците, закупили продукти от изложението, а наградите в томболата бяха пресни плодове и зеленчуци, мед, колбаси, сирене, кашкавал и шипки, произведени на територията на Миг Елхово Болярово от Мандра Ситос, Пчелни продукти "Траке", "Елхово мес", мандра "Арачиеви", инж. Георги Георгиев - пчелар от гр. Елхово, област Ямбол, мандрата на Тодор Господинов в с. Пчела, земеделските стопанства на ЗП Габриела Гечева", ЗП Петрови, Зеленчукова ферма 'NorDig', производителя на шипки Яни Испиров, пчеларя Стоян Молдованов. Голямата награда – еко-кошница с продукти спечели 9-годишният Тервел от Елхово.

Празникът завърши с концерт на детско юношеския танцов ансамбъл „Яница" от град Елхово - с красиви народни песни, танци и ритми.

Проектът „Еко-кошница, моля!“ e за съвместни действия за транснационално сътрудничество и се реализира в партньорство от три български и пет словенски местни инициативни групи. Партньори от българска страна са МИГ Тунджа (водеща организация), МИГ Елхово-Болярово и МИГ Балчик-Генерал Тошево. Словенски партньори са МИГ Горна Савиня и долината Шалек, МИГ От Похорие до Бохор, МИГ Обстолие в Козянско, МИГ Разноликост подежеля, МИГ Сподние Савинские долине. Проектът е насочен към приобщаването на производители, преработватели и други заинтересовани страни, към целите на стратегията на ЕС „От фермата до трапезата“, подкрепяща развитието на справедлива, здравословна и екологично чиста хранителна верига.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *