Сдружение „Местна инициативна група – Елхово – Болярово“ организира Транснационална мисия за участие в партньорски срещи за трансфер на знания и обмен на добри и иновативни практики до партниращи МИГ в Словения за делегация от МИГ – Елхово – Болярово в периода от 11.10.2024 г. до 15.10.2024 във връзка с проект „Еко-кошница, моля!“ по административен договор № РД 50-54/17.03.2023 г., в който е партньор.
Делегацията за участие във втора транснационална мисия в Словения включваше 12 души от територията на МИГ – Елхово – Болярово - членове на екипа, на УС и на ОС, местни производители и преводач и в продължение на няколко дни посети териториите на партньорите – МИГ от Словения.
На 12 октомври 2024 г. групата от МИГ – Елхово – Болярово участва в различни събития и срещи, по време на които участниците имаха възможност да се запознаят с домакините, да обменят знания и опит и информация за иновативни практики и подходи.
Фестивал на Козянската ябълка, село Подсреда
Делегацията от МИГ – Елхово – Болярово посети и участва във Фестивал (Празник) на Козянската ябълка, който се провежда всяка година през втората седмица на октомври, от 2000 г. насам, в Козянски парк на пазара в Подсреда. Козянските ябълки растат в овощни градини, които са сред най-важните защитени местообитания в Козянския парк. Там са местообитанията на някои видове застрашени птици, като кривоврат зелен кълвач, сив кълвач, европейски бухал, обикновена червеноперка, малка сова и червеногърба сврачка. Заради тях ливадните овощни градини са включени в Натура 2000 по Директивата за птиците. Ябълките в тази местност са от стари традиционни сортове. Провеждайки това събитие, местните жители насочват вниманието към ябълките, и увеличават тяхното търсене. По този начин се запазват градините, а оттам и местообитанията за птиците.
Всяка година празникът привлича все повече и повече посетители и производители.
На самия празник се организира и фермерски пазар с местни продукти – както свързани с козянската ябълка, така и типични храни, занаятчийски изделия и други. Участниците имаха възможност да опитат местни продукти и специалитети и да създадат полезни контакти със свои колеги. Бяха организирани демонстрации и състезания по приготвяне на традиционен щрудел. Част от програмата включваше и изложба на над 120 вида гъби, които могат да бъдат намерени на територията на парка.
Празникът на козянската ябълка през 2024 година беше уважен лично от президента на Република Словения - д-р Наташа Пирц Мусар, и участниците успяха да се запознаят и поговорят с нея. Тя сподели отличните си впечатления от посещението си в България преди няколко месеца.











Посещение в село Олимье/ Olimje
Групата посеги малкото село Олѝмье, което има само 250 жители, но привлича туристи от близо и от далеч с няколко забележителни места.
Групата посети местнаШоколадова фабрика Olimje, в която се приготвят и продават шоколадови изделия с голямо разнообразие на вкусове и форми.
Делегацията от МИГ – Елхово – Болярово посети разположения в центъра на селото Манастир Олимье с най-старата аптека в Словения, към който все още работи най-старата аптека в Словения и третата най-стара действаща аптека в Европа. За направата на лековете се използват само билки, които се отбележат в градината към манастира. Самият манастир е от 17-и век, като преди това е бил замък. Църквата към манастира е впечатляваща с богатата си украса. Посещение на Къща за гости Йеленов гребен / Jelenov greben: В същото село-Olimje/Олимье има ферма, наречена Еленски гребен: представлява комплекс с ферма за елени, ресторант, магазин и информацонен център. В околността има диви елени, които гостите могат да нахранят.












По време на транснационална мисия в рамките на 13 октомври 2024 г.:
Делегацията посети Еко ферма Хабян, собственикът на която Тома̀ж Хабян е млад био производител. Заедно с брат си ръководи семейното биологично сертифицирано стопанство на територията на няколко имота в община Целье.
Още докато следва, заедно със брат си и родителите си решават да положат основите на ферма, която да е биологично сертифицирана. Допринася и това, че през 2008 г. държавата започва да популяризира този вид производство. Сградите на мястото на сегашната ферма могат да се видят на карта от 1750 г. Това означава, че земята е била обработвана на мястото на фермата от векове. Томаж и семейството му започват с малък парцел през 2013 г., който преустройват от стара ябълкова градина в пасище, за нуждите на малко овцевъдно стопанство. Постепенно се разрастват до около 300 дка, като днес имат оранжерии (около декар), зеленчуци и основно ливади. Стопанството включва 6 крави, 80 овце, кокошки, патици, а от зеленчуците отглеждат домати, краставици, салати, чесън, лук, репички, зеле и др. За подобряване на почвеното плодородие използва био компост, в образуването на който използват и червеи. Този компост Томаж използва сам, а също така и продава на други фермери. Освен чрез директни доставки на училища и градини, реализира продукти на местни пазари и при посещение на място във фермата. Обиколка и разказ във фермата е също услуга, която предлага за местните туристи, като източник на доходи. В развитието на фермата залага на механизация, защото ръчният труд е предизвикателство. Томаж е заместник-председател на словенска био асоциация. Сподели, че получават подпомагане от ЕС, срещу което, разбира се, се налага да бъде проверяван на няколко нива - от разплащателна агенция, от био сертифициращ оператор, от министерство и др., но това той приема за нормално и за гаранция, че както проверяват него, така проверяват и всички други и наистина продуктите им са биологично произведени.










Като следваща дестинация делегацията посети туристическия информационен център в гр. Лашко, където беше представена колективната марка Okusiti Laško/ „Вкуси Лашко“. Работата по регистрация на тази и още 13 други такива регионални марки е започнала през 2018 г., по инициатива на Словенското правителство.
Един от продуктите, който много впечатли участниците, беше сладко от роза Дамасцена. Тя е внесена от словенеца Антон Ашкерц, който при посещение в България е бил впечатлен от българската роза и я пренася в Словения. Имахме възможност да я опитаме като сладко.





Посещение и представяне на Еко-ферма Очко /Ekofarm Očko: Делегацията посети и ферма О̀чко в близост до гр. Лашко. Собственик на фермата е Катарина, работила дълги години в оптика. По здравословни причини обаче в един момент се налага да промени начина си на живот и тя, заедно със съпруга си Тони започват да отглеждат биологични продукти. Сега фермата им обхваща няколко хектара. В градината на Катарина участниците видяха много зеленчуци - домати, пипер, патладжан, зеле, сладък картоф, лук, чесън и т.н. Интересен е и разказът ѝ за сладкия пелин, който расте в градината ѝ, без да го сее. От други хора е научила, че той е много полезен при ракови заболявания. Затова и не го изкоренява, а прави отвара от него. Освен растения, имат и крави, патици и кокошки.
Катарина е била на посещение в България по проекта „Еко-кошница, моля!” и е много впечатлена от нашата страна. Това, което много я е впечатлило, е посрещането с пита. Затова и тя посрещна делегацията с пита, с която почерпи всекиго. Проектът „Еко-кошница, моля!” ѝ е помогнал със създаването на лого и рекламни материали, които тя разпространява на събития и фестивали.
Катарина е активна и в местното сдружение на жените фермерки, в рамките на което правят редица инициативи, насочени към местната общност.








По време на транснационална мисия в рамките на 14 октомври 2024 г.:
Представяне на Община Шмартно об Паки / Šmartno ob Paki. Представяне на програмен период 2014-2020 г. Среща с партньори.
Групата беше посрещната в Община Шмартно об Паки / Šmartno ob Paki, където беше запозната с проектите, по които работи общината, както и с местни продукти.
След това участниците посетиха други места и се запознаха с няколко проекта, които са били създадени с помощта на МИГ Горна Савиня и долината Шалек.













Посещение на Екомузей за отглеждане на хмел и пивоварство в град Жалец.
В града Жалец има Екомузей за отглеждане на хмел и пивоварство. Там може да се разгледа постоянната изложба, която разказва за зараждането на пивоварството в района, за отглеждането на хмел и за най-добрите бирени терени. Екскурзиите в музея се провеждат на два езика: словенски и английски. В музейния магазин може да се купите сувенири за спомен.
Делегацията посети „Бирен Фонтан“, който представлява съоръжение от седем цилиндрични форми, и от тях се сипва бира в специална халба с микрочип. Изграждането на фонтана е по идея на президента на Туристическата асоциация в Жалец. Биреният фонтан е напълно автоматизиран и има строги санитарни правила. Годишно предлага 27 вида бира, които се редуват през отделните месеци. Бирата се произвежда от хмел, отглеждан в полята около градчето. Хмелът се е превърнало в негов символ, а „Биреният Фонтанът“, е нов вид туризъм, осигуряващ около 100 хиляди посетители на година.


Транснационалната мисия за делегацията от МИГ – Елхово - Болярово беше организирана от изпълнителя по Договор № 19.3 – 2023-08 от 06.12.2023 г. „ВИСТАЛИС” ЕООД в изпълнение на проект „Еко-кошница, моля!“, Административен договор № РД 50-54/17.03.2023 г., по процедура № BG06RDNP001-19.607 за подбор на проекти за вътрешнотериториално и транснационално сътрудничество по подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от ПРСР 2014-2020 г.